Tack för i år – på lördag kör vi igen

Först och främst vill vi säga ett stort och innerligt tack till alla som varit engagerade i Karlstad Fotboll under säsongen. Från spelare och ledare i alla våra lag till vår publik, sponsorer, medlemmar, supporterklubbar och alla er som jobbar ideellt för klubbens bästa. Utan er skulle det inte funka.

Nu går vi in i det som kallas ”silly season”, det vill säga en period när vi förbereder lagen och organisationen för en ny säsong. Vi vet att det finns ett stort intresse för hur kommande trupp och ledarstab kommer att se ut. Vi kan lova att vi jobbar intensivt med de frågorna just nu och telefoner och e-post går varma. Vi lovar också att återkomma så snart vi har något att berätta. Ambitionen är att bygga en Div 1-trupp med en stor andel spelare från Värmland med omnejd. Spelare som vi har stora förväntningar på och som delar vår vision och som förstår vad det krävs för att ta nästa steg.

Känner du redan nu en fotbollsabstinens kan vi tipsa om att vi har en testmatch nu på lördag 12/11 kl 13.00 på konstgräsplanen vid Sola Arena. Då kommer vi att mixa två lag bestående av egna spelare, spelare som har hört av sig och vill komma och visa upp sig och spelare som vi har bjudit in.

Senaste nyheterna

Bra insats i Skövde

Då var det måndag igen och dags att dra igång en ny träningsvecka. Div 1-laget besökte Skövde i helgen för en match mot Superettan-motstånd. Matchen

Läs mer

Ny 2-1-seger mot Degerfors

Även fotbollshistoria kan ha en tendens att upprepa sig. IF Karlstad-Degerfors på Solstadens konstgräs den 20 februari 2023 2-1. IF Karlstad-Degerfors på Solstadens konstgräs den

Läs mer

Matchen mot Degerfors IF

Kvällens match mot Degerfors IF spelas på Solstadens konstgräsplan, precis som planerat. Avspark kl 18.00. Entré 50 kr. Köp din biljett här: https://bit.ly/KarlstadFotboll_DegerforsIF Välkommen!

Läs mer

Strategiarbete inför framtiden

I helgen samlades styrelsen och huvudansvariga för olika sektioner inom klubben för ett grundläggande strategiarbete inför framtiden under rubriken ”Föreningsutveckling”. Genomgång av nuläge, mål och vision

Läs mer