Status 09.30: Match på Tingvalla som planerat

I dag på morgonen har Tingvallas gräsmatta inspekterats inför matchen mot BP kl 16.00. Gräsmattan har klarat sig bra, trots allt regn. Beslutet nu på morgonen är alltså att matchen ska spelas på Tingvalla enligt planerna. En ny inspektion görs tillsammans med domaren efter lunch.

Reservarena är Klasmossens IP, om en flytt av match trots allt måste göras. Men som sagt – nu i skrivande stund är beslutet att spela på Tingvalla IP.

Senaste nyheterna

Bra insats i Skövde

Då var det måndag igen och dags att dra igång en ny träningsvecka. Div 1-laget besökte Skövde i helgen för en match mot Superettan-motstånd. Matchen

Läs mer

Ny 2-1-seger mot Degerfors

Även fotbollshistoria kan ha en tendens att upprepa sig. IF Karlstad-Degerfors på Solstadens konstgräs den 20 februari 2023 2-1. IF Karlstad-Degerfors på Solstadens konstgräs den

Läs mer

Matchen mot Degerfors IF

Kvällens match mot Degerfors IF spelas på Solstadens konstgräsplan, precis som planerat. Avspark kl 18.00. Entré 50 kr. Köp din biljett här: https://bit.ly/KarlstadFotboll_DegerforsIF Välkommen!

Läs mer

Strategiarbete inför framtiden

I helgen samlades styrelsen och huvudansvariga för olika sektioner inom klubben för ett grundläggande strategiarbete inför framtiden under rubriken ”Föreningsutveckling”. Genomgång av nuläge, mål och vision

Läs mer