Dubbla straffar när KF kryssade i Enköping

Dagens match mot Enköping borta slutade 2-2, efter att Karlstad Fotboll hämtat upp underläge vid två tillfällen. Enköpings båda mål kom på straffar, säkert inslagna av lagets skyttekung Noori.

Tyvärr fick domaren lite av en huvudroll eftersom speciellt den andra straffen starkt kan ifrågasättas.

– Det är blandade känslor efter matchen, säger huvudtränare Anders Bååth efter sin andra match i klubben. Det är en stor besvikelse att vi inte vinner och en stor besvikelse att vi åker på två straffar från ingenstans. Det sätter oss i ett mycket jobbigare läge än nödvändigt. Samtidigt är det en styrka att vi reser oss från underläge två gånger.

Nära flera gånger

Utöver straffarna som det finns olika uppfattningar om, räddades dessutom en en nick av Kim Käck Ofordu på mållinjen, eller kanske till och med på insidan mållinjen (tyckte några av de inblandade). Det ropades också på straff av KF-spelarna vid ett tillfälle när bollen styrde på en hemmaspelares arm och ut till hörna, men det skulle nog inte vara straff egentligen, och blev det inte heller.

Vi gick till halvtidsvila med 1-0 på tavlan.

– Tar vi matchen i sin helhet så är det en svag inledning av oss, fortsätter Anders Bååth. Vi kommer ut och är avvaktande och Enköping är det bättre laget första kvarten – tjugo minuterna. De får sin första av två billiga straffar och gör mål på en, sen är det vi som tar över mer och mer och avslutningen på första halvlek är riktigt bra. Vi har ett antal riktigt bra  målchanser och bollen dansar på mållinjen när Kim är nära att trycka dit ett 1-1 mål.

Bra andra halvlek

En försiktig första del av matchen av KF, följdes av en betydligt bättre andra halvlek när laget skapade ett flertal bra chanser och drev spelet långa stunder, speciellt i matchens slutskede.

Ganska logiskt kom också kvitteringen till 1-1  i 63:e minuten. Det var Nuha Jatta som på hörna gjorde sitt första mål för säsongen.

Glädjen blev dock bara sju minuter lång, för i minut 70 återtog Enköping ledningen igen på samma sätt och med samma målskytt. Men inte heller deras glädje fick vara länge. Efter ett mycket fint inlägg av Adam Bark, nickade Johan Bengtsson in 2-2 i 78:e minuten. Ett klassmål.

– Både innan och efter det sista målet är vi det laget som trycker på för fler mål, avslutar Anders Bååth. Det är en väldig styrka och jag är nöjd över att vi verkligen sliter som ett lag i 96 minuter. Vi hämtar igen två underlägen, vilket visar på styrka och ett bra ”go” i  gruppen. Sen är det som sagt en stor och klar besvikelse över att vi åker därifrån med bara en poäng.

 

Till sist kan vi också konstatera att:

# Det var en smågrinig match med sex varningar och och ett flertal tillsägelser till båda spelare och ledare samt en del knuffande och tjafs på planen.

# Det var riktigt kul att se såväl Jesper Carström som Oskar Alvers göra comeback efter sina skador.

# KF.s prestation i stora delar av matchen skapar förhoppningar inför framtiden. Vi såg åter ett frejdigt anfallsspel stundtals, vilket lovar gott.

# Kaptenen Elliot Nilsson King saknades idag. Anledningen var dessutom riktigt glädjande. I går blev han nämligen  pappa för första gången. Vi säger ett stort grattis till familjen.

 

Text: Bengt Haffling

Foto: Håkan Strandman (arkivbild)