Bortamatch i Umeå stod på schemat och Umeå FC stod på andra sidan mittlinjen. Och det var en jämn match som allteftersom matchen utvecklade sig skulle påverkas av stark vind.
I den första halvleken var det tydligt att det var ett KF som kom med en plan som bestod av: Hög press och ett högre tempo. För det, för dagen, vita KF satte av som jakthundar efter bollen så fort som UFC försökte etablera ett spel på egen planhalva. Och ju längre matchen led desto fler blev de långa bollarna från hemmalagets sida.
När vi alla gjorde oss redo för paus och kaffe ville Zurmati något annat, för med ett maskerat avslut hittade han nätet bakom hemmakeepern, lågt intill stolpen. 0-1 stod det på tavlan och vi tog paus.
I den andra halvleken justerade hemmalaget något och jämnade ut spelet en aning. Men i minut 58 kom KF-försvaret fel och Beko fick syna det röda kortet. KF med en man mindre jobbade på bra, trots manfallet.
Känslorna ökade, likt intensiteten. I den värsta anstormningen från hemmalaget lyckades KF sticka upp ett antal gånger, och i minut 90+5 kunde Alfonsi med sitt första KF-mål sätta den berömda spiken i kistan.
Med det bärgar vi tre poäng och ännu en nolla! Fjärde matchen i rad!
– En match som spelas i väldigt tuffa omständigheter i stark vind., säger assisterande sportchefen Andreas Bellander. Jag tycker vi kontrollerar stora delar av första halvlek och leder till slut rättvist i paus. Andra halvlek startar vi bättre än Umeå, men får en tidig utvisning som påverkar resten av matchen. Trots det skapar vi en hel del farliga lägen och försvarar oss fruktansvärt stabilt. En riktigt stark vinst.
Text: Bengt Haffling
Foto: Andreas Bellander





