På fredag väntar en av säsongens höjdpunkter – derbyt mot Norrstrands IF. Vi tog ett snack med assisterande tränare och spelare Emmie Johansson för att höra hennes tankar inför matchen.
Hur har förberedelserna sett ut den här veckan?
– Vi har haft en bra träningsvecka, där vi har tagit hand om en del skavanker efter tre matcher på sju dagar. Vi har analyserat förra helgens match och bygger vidare på mycket som var bra, men också pratat om det vi var mindre nöjda med för att kunna förbättra oss till nästa match.
Vad blir nyckeln för er att lyckas på fredag?
– Jag tror att nyckeln för oss är att driva upp tempot i matchen från början. Vi vet att vi är som bäst när vi håller högt bolltempo och jobbar tillsammans i försvaret.
Hur är stämningen i laget inför derbyt?
– Det var en intensiv men rolig vecka förra veckan med tre vinster och även lite aktiviteter utanför planen, så stämningen är på topp! Alla är taggade och ser fram emot ett roligt men tufft derby på fredag.
Din egen form ser från läktarplats ut att ha stegrats under säsongen – hur ser du på det själv?
– Det har varit en startsträcka i att vänja både kroppen och huvudet vid att spela fotboll igen. Jag hade knappt rört en boll på drygt två år när försäsongen drog igång och missade stora delar av den på grund av en skadekänning. Det var först mot slutet av våren som jag kände att jag kom igång ordentligt. Sedan hösten startade har jag haft lite lättare skadekänningar men det har ändå känts helt okej. Kul att höra att du tycker formen har gått åt rätt håll.
Har du något budskap till supportrarna inför fredagen?
– Jag hoppas det blir mycket publik när det är lite extra trevligheter runt matchen, och vi ska göra vad vi kan för att bjuda på en bra match.
Derbydags på Våxnäs IP!
📅 Fredag 29 augusti
⏰ Avspark 18:00
⚽ Karlstad Fotboll – Norrstrands IF
TEXT: ULF FRITZON
FOTO: CHRISTER HÖGLUND