Tre poäng blev en när KF tappade 2-0

En kassaskåpssäker seger blev bara en poäng när KF tappade en 2-0-ledning till 2-2 mot bottenlaget Gefle.

Trots tungt tryck mot slutet lyckades inte KF hitta nätet med ett segermål..

-Naturligtvis en besvikelse att vi tappar poäng hemma igen. Vi måste bli bättre. Nu har vi total kontroll på matchen i första halvlek, men får ändå bara med oss en poäng. Vi har inte tillräcklig kvalitet för att döda matcher av det här slaget, sa en mycket besviken Paul Olauson efter matchen.

Och viss fanns anledning till besvikelse hos Olausson och spelartruppen.

Karlstad Fotboll totaldominerade sista vårmatchen på Sola Arena.

I sextio minuter.

Jacob Ericsson sköt 1-0 med säsongens första seriefullträff via en Gefleförvarare redan efter åtta minuter och Samuel Dawid Rydz satte snyggt 2-0 med sitt andra KF-mål efter en kvart.

Jacob Ericsson sköt 1-0 för KF redan i den åttonde matchminuten.
Samuel Dawid Rydz ökade på till 2-0 efter en dryg kvart.

Och trycket fortsatte i öppningen av den andra halvleken då Ibrahim Adewale träffade stolpen och Rydz var på väg mot sin andra fullträff för dagen på ett fint inspel från Adam Bark.

Där och då var det tydligt att ett beslutsamt och effektivt KF samlat ihop muskler för revansch efter de trista poängtappen mot Gefles bottenkollegor Örebro Syrianska (0-0) och AFC Eskilstuna (1-2). Det var en tidsfråga innan KF skulle sätta trean och avgöra tillställningen.

Ibrahim Adewales boll tog tyvärr i stolpen. 3-0 där och matchen hade varit avgjord.

-Den här matchen borde vara färdig och klar 15-20 minuter in i andra halvlek, men återigen är det återkommande att vi inte har tillräckligt med kvalitet för att döda de här matcherna, menade Olausson besviket.

I stället blev det tredje raka matchen utan en seger sedan hemmalaget blivit passiva i sina löpningar, tappat skärpan i passningsspelet och inte uppträtt alls lika beslutsamt som i den första halvan av matchen.

Alem Nezirevic tilläts göra 2-1 efter 58 minuter, gästerna fick luft samtidigt som KF blev ängsligt, tveksamt och stirrigt i försvarsspelet.
Kallduschen 2-2 (73) kom efter ett inkast sedan Gefle fått en farlig frispark bara metern utanför straffområdet. Malik Mokédé kunde kvittera med sin tredje fullträff för säsongen.

-Vi släpper in ”dåliga mål”, 2-0 hemma ska räcka, tyckte Olausson.

Trots intensiv press från KF:s sida lyckades man inte åstadkomma ett segermål. Istället var Gefle ytterst nära att resa hem med alla tre poängen, men Alen Zahirovics boll i den 94:e minuten smet tätt, tätt över Mathias Karlssons ribba.

Deppigt på KF-bänken.

Efter slutsignalen var det en mycket besviken Paul Olausson som mötte media.

– Klubben har som ambition att bli en vinnande förening. Det krävs personlighet hos ledare och spelare på plan för att klara av att prestera dag ut och dag in och leverera varje vecka  – vilket vi har visat sig att vi inte riktigt klarat av. Så krass tycker jag man kan vara, menade Olausson.

Efter åtta raka matcher utan förlust talade Olausson nu istället om avsaknaden av vinnarkultur.

–Jag trodde vi hade installerat vinnarkulturen efter åtta matcher, men så var inte fallet. Vi saknar skärpan framför mål, vi bränner ofantligt mycket chanser och lägen och det biter oss till slut i baken. Vi har under merparten av säsongen försvarat oss bra, men i de sista matcherna har vi också börjat släppa in mål som vi inte släppt till tidigare,

– Rent krasst måste vi bli bättre och hitta den höga lägstanivån, det är då du blir vinnare oavsett hur matcherna ser ut. Men just nu är inte standarden tillräckligt hög i boxarna. Vi är inte effektiva nog.

Motigt för Karlstad Fotboll. Här är det Frank Odihambo som varnas.

Efter åtta inhopp gjorde nu Samuel Dawid Rydz sin blott andra match från start. Målskytt nu, men en besviken sådan trots hägrande ledighet.

–Vi var inne på inför matchen att avsluta vårsäsongen på topp och studsa tillbaka för att bryta den här ”negativa trenden”. Nu går vi istället in i uppehållet med en poäng på tre matcher, vilket inte är vår standard. Men vi får ta lärdom av det här och komma tillbaka ännu hungrigare.

Karlstad saknade försvarsklippan Lukas Rhöse, Jesper Carström, Leon Dusi och Jonathan Johnsson, alla mer eller mindre skadedrabbade.

För Karlstad Fotboll blir det omstart den 2 augusti då man som fyra i serien med fem poäng upp till toppen möter seriefemman Nordic United på bortaplan.

Nästa hemmamatch på Sola Arena spelas den 10 augusti mot Team TG.

-Vi är fem poäng bakom och det är ingen katastrofvår, vi är ju nära och med men om vi ska matcha klubbens målsättning är det inte bra nog. Utifrån vad vi vill skulle vi haft sex-sju-åtta poäng till, summerade Olausson.

 

KARLSTAD FOTBOLL GEFLE IF
2-2  (2-0)

Mål: 1-0(8) Jacob Ericsson, 2-0 (16) Samuel Dawid Rydz, 2-1 (58) Alem Nezirevic, 2-2 (73) Malik Mokédé.

Domare: Teddy Dahlin, Meysam Moosavi Ghahfarokhi, Martin Köpberg

Publik: 546

 

TEXT: JÖRGEN KALITZKI
FOTO: CHRISTER HÖGLUND, HÅKAN STRANDMAN