Den här veckan är det full aktivitet på Våxnäs IP. Vi har nämligen haft glädjen att hälsa drygt 60 unga fotbollsspelare välkomna till en Akademicamp i samarbete med Djurgårdens IF. Det är andra året som Akademicampen genomförs och deltagarna kommer från ett stort antal klubbar.
Akademicampen pågår måndag till torsdag, och det är intensiva dagarna för både spelare och tränare. Högt tempo, mycket spel i olika konstellationer, korta avbrott med återkoppling och genomgångar av nästa moment. Första dagen var det bland mycket annat fokus på bollkontroll, positionering och att spela sig igenom en press.


De 21 ledarna för campen kommer från Karlstad Fotboll, från våra samarbetsföreningar samt naturligtvis från Djurgården med Akademichefen Joel Riddez, och utvecklingsansvariga Jacob Fowler i spetsen.
Det är inte bara spelarna som får feedback på sina prestationer, utan även ledarna har genomgångar av sina insatser.
– En mycket nyttig vecka som blivit ännu bättre och vassare i år, säger Karlstad Fotbolls Akademichef Albert Bunjaki. Ungdomarna utvecklar sin fotbollskompetens och ledarna från de olika klubbarna får en ypperlig vidareutbildning.


’
Joel Riddez från Djurgården är både nöjd och imponerad av arrangemanget i Karlstad
⁃ Ja, det är riktigt roligt att vara i Karlstad. Mycket fina förutsättningar här och ett härligt engagemang där vi lär oss av varandra. Solen strålar dessutom, som det ska vara i Karlstad.


Text: Bengt Haffling
Foto: Håkan Strandman





