Tät duell i första derbyt

Seriens målfarligaste spelarduo mot ligans tätaste målvakt och försvar.

Se där en extra krydda i fredagskvällens div 1-derby mellan FBK Karlstad och Karlstad Fotboll på Sola Arena.

# Granit Hana – tio mål på lika många matcher, skytteligaledning – och Adam Bertilsson. Sju assist på 10 matcher, ligans vassaste framspelare.

# Mot ligans tätaste målvakt, Mathias Karlsson, sex nollor, och Karlstad Fotbolls betongförsvar – inte ett insläppt mål på 471 minuter, sju nollor på tio matcher.

Spännande förutsättningar som borde locka storpublik till Sola Arena på fredag kväll 19.00.

– Nu om någonsin borde det väl komma rejält med publik till Sola Arena, hoppas KF-tränaren Paul Olausson.

 

Dags för årets första derby, som FBK Karlstad, precis som vid de två tidigare tillfällena i norrettan valt att förlägga till Sola Arena, normalt KF:s hemmagräs.
Och förutsättningarna kunde inte vara bättre; KF i serieledning, FBK serietrea.

För KF gäller första derbysegern och att bibehålla det täta och poänggivande spelet – KF har tagit poäng i nio av tio matcher den här säsongen.

Karlstad Fotboll har fem raka matcher utan ett insläppt mål och totalt sju nollor sedan seriestart. Imponerande siffror med tanke på att försvarslinjen ständigt fått byggas om efter skador och avstängningar. Totalt har KF nu 471 minuters spel utan ett insläppt mål.

Sviter bryts alltid någon gång, konstaterar Paul Olausson.

Mathias Karlsson, sex nollor så här långt.

# Vad är nyckeln till den täta defensiven?

Vi har till skillnad mot förra säsongen ett lag från anfall och bakåt som samtliga försvarar väldigt bra. Vi har också en backlinje där många kan gå in och göra ett bra jobb och som hanterar svåra situationer på ett bra sätt, berömmer Paul.

Lägg till sex nollor på nio matcher, bäst i ligan, målvakten Mathias Karlsson facit och inget insläppt mål på bortaplan denna säsong, 0,4 insläppta i snitt per match.

Sifferstatistik svart på vitt på ett väl fungerande försvarsspel.

Offensivt vill Olausson se lite bättre mod och desperation än senast mot Sollentuna (0-0).

Lite missvisande slutresultat i en match där vi hade 70-30 i bollinnehav och 16-3 i avslut men där vi saknade riktigt vassa avslut, menar Olausson.

# Hur ser du på derbyt?

Vi möter ett lag som gjort det bra och det är ju jättepositivt att det snackas fotbollsmatch i Karlstad Nu om någonsin borde det väl bli en del publik på matchen.

Isaac Höök, ny från Sirius, tar studenten i Uppsala och kan inte medverka.

KF kommer till spel med en helt skadefri trupp där bara en spelare saknas, nye ytterbacken Isaac Höök (-07) från Sirius som rest hem till Uppsala för att ta studenten. I övrigt skadefritt vilket innebär att både Oscar Alvers, Henrik Bellman och William Miguel är tillbaka på Sola liksom tidigare avstängde backen Steven Beko.

 

Hetaste derbyt lockade 10 000

 

Heta derbyn i Karlstad har det spelats tidigare.

Det kanske häftigaste är 46 år gammalt, från den heta fotbollssommaren 1980.

När Karlstad BK och Degerfors möttes i näst högsta serien (div 2 Norra) 1980 kom fantastiska 10 014 åskådare. Det är fortfarande publikrekord för seriefotboll på Tingvalla och i Karlstad.

Och det var den officiella publiksiffran. Några ledare i KBK talade om att nästan 14 000 åskådare kantade Tingvalla, som den gången försett med extraläktare.

Förutsättningarna inför omgång 11 i midsommarveckan den 22 juni 1980 var stekheta;

KBK ledde serien (motsvarande dagens Superettan) och Degerfors var trea. En allsvensk plats hägrade för båda klubbarna.

Tränare för Karlstad BK (tillsammans med Carlstad United det som blev Karlstad Fotboll) vid den tiden var Anders Pewe, idag en av de ansvariga för matcharrangemanget i KF:s supporterklubb.
I laget fanns inte helt obekante då 26-årige Glenn Wiklund, idag lagledare i KF:s A-trupp. Lagledare för KBK-laget var Bipbop-mästaren Stig ”Stisse” Ekman.

Jan Lander sköt 1-0 för KBK, hårt uppvaktad av DIF-försvararen Christer ”Gubben” Johansson innan Bosse Ljungberg nickade in kvitteringen förbi en aningen passiv Stuart Garnham i KBK-målet.

Matchen slutade 1-1 och Garnham var efteråt missnöjd med sitt agerande vid kvitteringen.

Publiksnittet den säsongen på Tingvalla var häftiga 3 705 med toppar i bland annat AIK (7 302) och Örebro SK (6 692).

 

Boxare på läktaren

 

Just AIK-matchen var speciell.

KBK-ledningen anade ”att något speciellt kunde hända”, syftade på gästernas svarta armé och lånade in medlemmarna i Karlstad Atletklubb, däribland svenske mästaren i tungviktsboxning, Bertil Österberg.
Ledningen fick rätt.
Blodiga slagsmål utbröt på läktarna och NWT:s löpsedel talade om ”Det blodiga slutet på Tingvalla”.

När serien var slutspelad efter 26 omgångar landade Karlstad in som fyra efter AIK, Örebro SK och Vasalund. Utan skador på två centrala mittfältsmotorer, Jan Lander och Henrik Andersson, hade utgången av serien kunnat bli en annan.

 

”Täppte till truten på dom”

 

Även i ”modern tid” har det spelats heta derbyn, då i första hand mellan Carlstad United och Karlstad BK, klubbarna som 2019 gick samman för att bilda dagens Karlstad Fotboll.

Redan 2014 spelades derbyn klubbarna emellan, båda gångerna med United som segrare 1-0 respektive 3-1, segerorganisatörer i den sistnämnda matchen var inte obekanta Lawand och Govand Haidar med varsin fullträff.

Största derbypubliken i modern tid var vårdebyt 2019 (19/5) då hela 3 360 åskådare kom till Tingvalla och fick se alltid lika ödmjuke Victor Edvardsen kvittera (2-2) för KBK i 95:e minuten och efteråt konstatera att han ”täppte till truten på dom”.
Höstderbyt vann United med 2-1 inför 1 649 åskådare på ett oktoberruggigt Tingvalla.

William Miguel är tillbaka efter skada och uttagningsbar i truppen

 

Älv Classico nummer tre

 

Över till årets första derby, fyndigt påhittat som Älv Clasico av NWT-skrivaren Mikael Adamsson.

Efter en flygande start med sex segrar på de sju inledande matcherna i comebacken i ettan har FBK Karlstad inte samlat en trepoängare sedan 19 maj då man krossade Piteå på bortaplan med 5-1. Sedan dess har FBK två kryss och en förlust.

En seger på de fyra senaste matcherna.

Även målproduktionen har stannat av efter den häftiga inledningen på serien. Två fullträffar på de tre senaste matcherna har följt efter storsegern mot Piteå.

 

Vass FBK-duo

 

Men Karlstad Fotboll är varnat för säsongen nykomponerade och succéfyllda FBK-radar Granit Hana – Adam Bertilsson.

# Nyförvärvet (från Motala) Hana har dunkat in tio mål på lika många matcher och bevisat att han kan leverera även på div 1-nivå.
Hana hämtades från Motala AIF där han sköt 44 mål på två säsonger med häftiga 26 mål (fyra straffar) på 26 matcher förra säsongen. Senaste besöket i norra ettan med Motala var dock trögare för Hana där han var mållös på 13 matcher i en roll som inhoppare (tio matcher).
22-åringens framfart har redan gett eko efter succéstarten med fem mål på de fem första matcherna och nu totalt tio fullträffar

# Adam Bertilsson, 21, har sju målgivande pass, flest i ligan, på de tio inledande omgångarna. En egen fullträff har det också blivit. Nyförvärvet Bertilsson kom från Lidköpings FK (div 2) där han spelat de tre senaste säsongerna. Innan dess under tre år skolad i Elfsborgs akademi.

Nye FBK-tränaren, Sarajevofödde Kenan Mulahusic, 42, har de två senaste säsongerna tränat Lidköpings FK. Tidigare var han verksam i Skövde AIK som assisterande till Tobias Linderoth.
Mulahusic är även utbildad kiropraktor och jobbar halvtid.

Mulahusic har varit tydlig med att det primära målet i FBK är att samla de 36 poäng han tror behövs för ett nytt kontrakt i norra ettan.

 

KF-kaptenen Elliot Nilsson King är senaste KF-målgöraren i ett div I-derby mot FBK

Två FBK-segrar 2024

 

De två tidigare derbyn som spelats i seriesammanhang mellan Karlstad Fotboll och FBK Karlstad har slutat med en seger för FBK och en oavgjord match.

 

# 31 maj 2024 KF-FBK 2-1

Kristoffer Grauberg (0-1), Romulo (1-1) och Armin Fathi (1-2).
2 412 åskådare på Sola Arena.

 

# 8 september 2024 FBK-KF 1-1

Elliot Nilsson King (0-1) och Mikael Harbosen Haga (1-1)

2 025 åskådare på Sola Arena.

 

”Svennis” har rekordet

 

Det officiella publikrekordet för fotboll i Karlstad sattes den 21 augusti 2000 då Carlstad United mötte Sven-Göran Eriksson-tränade Lazio då 10 421 åskådare fanns inne på Tingvalla IP och fick se italienarna vinna med 5-1.

Publikrekordet för fotboll på Sola Arena, 2 412, sattes i derbyt mellan Kjell Jonevret-tränade KF och FBK 31 maj 2024. FBK vann matchen med 2-1.

Publikrekordet för arenan är 2 827 satt vid friidrottstävlingen Karlstad GP 2024.

Ett rekord att slå på fredag kväll.

Alla till Sola!

 

Fotnot: Historiska faktauppgifter ur Anders Mattssons bok Fotbollen i Karlstad.

 

TEXT: JÖRGEN KALITZKI
FOTO: CHRISTER HÖGLUND