En sista kraftansträngning innan sommaruppehållet

Idag reser laget till Stockholm för att spela sista matchen innan sommaruppehållet och denna gång är det Täby som står för motståndet. En viktig match för båda lagen för att dels skaffa sig ett bättre tabelläge men också för att kunna gå på ledighet med en skönare känsla efter en ganska dyster poängskörd på sistone.

Karlstad har fortfarande en del frågetecken i spelartruppen och det återstår att se om Stefan Zarkovic kan spela efter att ha gjort sina första 45 minuter på länge senast. Eugene Asike har tränat på bra i veckan efter sin skada och förhoppningsvis är han aktuell för spel idag.

Efter dagens match går spelarna på välbehövlig ledighet och när laget samlas igen om några veckor är det match i svenska cupen som väntar med ett möte mot Nordvärmland i Hagfors söndagen den 24 juli kl 18.00 på Hagforsvallen. 

Dagens match mot Täby kan du följa på SportExpressen Play. Det blir även uppdateringar i våra sociala media.

Senaste nyheterna

Match mot Sollentuna

I morgon lördag 23 september kl 16.00 är det dags för match mot topplaget Sollentuna FK på Sola Arena. Sollentuna ligger på tredje plats med

Läs mer